Trendy Na Rynku Nieruchomości: Jakie Zmiany W 2024?

Certyfikat najemcy - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Raport
Dowiedz się, co się zmienia na rynku nieruchomości w 2024. W tym artykule omawiamy nowy podatek, koniec kredytu 2% oraz jego skutki, a także trendy i prognozy cen nieruchomości i stawek najmu.

Podatek przy hurtowym zakupie mieszkań

Zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2024 roku, inwestor zapłaci 6-procentowy podatek (PCC) przy nabyciu najmniej szóstego mieszkania w budynkach zlokalizowanych na jednej nieruchomości gruntowej.
Standardowo podatek ten wynosi 2 procent i płacony jest wyłącznie przy nabyciu nieruchomości na rynku wtórnym. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera nie płacimy PCC, jednak konieczne jest opłacenie podatku VAT (uwzględnionego już w cenie nieruchomości). Kalkulator PCC znajdziesz na naszym blogu formalności po nabyciu nieruchomości.
Warto pamiętać, że z końcem sierpnia ubiegłego już roku weszło w życie zwolnienie z podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Koniec programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”

8 stycznia 2024 roku kończy się program “Bezpieczny Kredyt 2 procent” w dotychczasowej formule. Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało już chęć kontynuacji programu pod nazwą „Mieszkanie na Start„, jednak w znacznie zmienionej formie. Na program mają być nałożone ograniczenia dochodowe lub socjalne.
Koniec roku przyniósł wiele emocji związanych z kończącym się programem. W grudniu złożono więcej wniosków kredytowych w ramach programu niż miało to miejsce w lipcu, gdy ruszył Bezpieczny Kredyt. Wśród konsumentów pojawiła się obawa, że zabraknie albo kredytów albo mieszkań.

Co dalej z cenami mieszkań?

Na podsumowanie efektów Bezpiecznego Kredytu przyjdzie jeszcze czas, jednak już teraz możemy mówić o pierwszych wnioskach. W największych miastach obserwowane są nawet ponad 20-procentowe wzrosty cen mieszkań w skali roku.
Tak dużych przyrostów nie obserwowaliśmy na rynku od 2006-2007 roku. Dla kredytobiorców, którzy nie kwalifikowali się do skorzystania z Bezpiecznego kredytu, ani nie posiadali gotówki, to był bardzo trudny czas.
Na wysokość cen mieszkań i zdolność kredytową nabywców wpływ będą miały dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Na razie spodziewamy się stabilizacji stopy procentowej na dotychczasowym poziomie przynajmniej do marca tego roku, o czym zapewnił na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Jakie będą stawki najmu w 2024 roku?

Dużą grupę osób najmujących mieszkania w Polsce stanowią obcokrajowcy. W ostatnich miesiącach grupa ta zmalała zwalniając część mieszkań.
W rezultacie stawki najmu przestały rosnąć, a na niektórych rynkach odnotowano spadki stawek czynszów. Rekordowa jest Łódź, w której redukcja cen sięgnęła nawet 10 procent.

Podsumowanie - jakie zmiany na rynku nieruchomości w 2024?

Zmiany są nieuniknione, a niektóre z nich mogą mieć duży wpływ na Twoje decyzje mieszkaniowe lub inwestycyjne.
Nowy podatek, koniec kredytu 2% oraz zastąpienie go nowym programem kredytowym, a także zmieniające się trendy i sytuacja na rynku będą wpływać na ceny nieruchomości oraz stawki najmu.
Planujesz sprzedaż nieruchomości w 2024 lub jej wynajem? A możesz szukasz nieruchomości na sprzedaż lub do wynajęcia? Nasi oddani eksperci są dla Ciebie, aby odpowiadać na Twoje pytania, udzielać spersonalizowanego doradztwa i zamienić Twoje aspiracje w konkretne plany. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zrealizować Twoje plany mieszkaniowe na 2024.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa

Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Airbnb

Zarządzanie najmem krótkoterminowym: Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Przeczytaj całość
Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Wady mieszkania

Tajemnica szczęścia: zakochaj się w swoim domu

Przeczytaj całość