“Mieszkanie na start”- nowa wersja “Bezpiecznego kredytu 2%”

Jak działa biuro nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Biuro
Na koniec 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii Zapowiedziało kontynuację programu “Bezpieczny kredyt 2%” poprzez zastąpienie go nową, bardziej korzystną dla kredytobiorców formą – “Mieszkanie na start”.
W komunikacie ministerstwa znaleźć można było zapowiedź większej dostępności kredytów dla osób o niższych dochodach oraz ograniczenie dostępności wsparcia dla osób, które mogłyby pozwolić sobie na uzyskanie kredytu w ofercie rynkowej. Jak ma wyglądać nowy program Bezpiecznego Kredytu?

Efekty Bezpiecznego Kredytu 2%

Dotychczasowe zainteresowanie pierwszą formułą wsparcia kredytobiorców było tak duże że przekroczyło nawet najśmielsze szacunki ekspertów. W rezultacie ceny mieszkań na największych rynkach szybko poszybowały w górę ze względu na wzmożony popyt i większe możliwości finansowe inwestorów.
W celu uniknięcia ponownego tak gwałtownego wzrostu cen, trwają prace nad wprowadzeniem kryteriów ograniczających dostępność wsparcia. Możliwe jest wprowadzenie rozwiązań znanych z programów mieszkaniowych z czasów poprzednich rządów PO i PSL, takich jak limit metrażu oraz maksymalnej ceny za metr kwadratowy.
Rozwiązanie takie najbardziej wpłynie na inwestorów na dużych rynkach, takich jak Warszawa czy Kraków, gdzie ceny za metr mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach wynoszą kilkukrotnie więcej niż w mniejszych miejscowościach.

Ograniczenia w dostępności programu

Minister rozwoju i technologii zapowiedział chęć uruchomienia nowego programu od połowy bieżącego roku, a do tego czasu przewiduje dokładne konsultacje. Możliwe jest prowadzenie także limitu wieku dla osób samotnych, do którego będzie możliwe skorzystanie z programu.
Wstępne propozycje wskazują na ograniczenie do 35. roku życia dla singli. Dla gospodarstw domowych, składających się z większej liczby osób, nie przewidziano limitu. Planowane jest także wprowadzenie limitu dochodowego dla gospodarstw domowych. Wstępny projekt zakłada następujące ograniczenia:
  • dla 1-osobowego gospodarstwa limit to 10 tys. brutto,
  • dla 2-osobowego – 18 tys. brutto,
  • dla 3-osobowego- 23 tys. brutto,
  • dla 4-osobowego- 28 tys. brutto,
  • dla 5-osobowego- 33 tys zł brutto.

“Mieszkanie na start”- jaka będzie dopłata do kredytu?

Wielkość gospodarstwa domowego będzie wpływać nie tylko na limity dochodowe, ale także na wysokość oprocentowania, które pokrywać będzie program “Mieszkanie na start”.
Dopłata do kredytu hipotecznego będzie wypłacana przez okres 10 lat, a jej wysokość zależy być będzie od poniższych progów:
  • 1,5 proc. – dla gospodarstw domowych 1- i 2-osobowych;
  • 1 proc. – dla gospodarstw domowych 3-osobowych;
  • 0,5 proc. – dla gospodarstw domowych 4-osobowych;
  • 0 proc. – dla gospodarstw domowych 5-osobowych i większych.

Konsultacje w sprawie programu “Mieszkanie na start”

Ministerstwo rozwoju i technologii poinformowało, że ruszyły konsultacje w sprawie formy nowego programu wsparcia kredytobiorców. Na kształt nowego programu wpłyną niewątpliwie efekty “Bezpiecznego kredytu 2%” i zmiany na rynku, które to wsparcie wywołało.
W najbliższych miesiącach przekonamy się jak rządzące partie zaprojektują nowy program, na który niewątpliwie już teraz czekają tysiące Polaków. O ostatecznej formie, jaką przyjmie program “Mieszkanie na start”, pojawi się nowy wpis na naszym blogu, gdy tylko ministerstwo przygotuje ustawę w tej sprawie.

Podsumowanie - "Mieszkanie na start"

Ministerstwo Rozwoju zastępuje program “Bezpieczny kredyt 2%” nowym “Mieszkanie na start” z większą dostępnością kredytów.
Program obejmie limity wieku i dochodu, a dopłata do kredytu zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego.
Konsultacje nad nowym programem trwają, a ostateczne szczegóły zostaną opublikowane po przygotowaniu odpowiedniej ustawy.
Planujesz zakup mieszkania lub wynajem? Nasi oddani eksperci są dla Ciebie, aby odpowiadać na Twoje pytania, udzielać spersonalizowanego doradztwa i zamienić Twoje aspiracje w konkretne plany. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zrealizować Twoje plany mieszkaniowe na 2024.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa

Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Airbnb

Zarządzanie najmem krótkoterminowym: Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Przeczytaj całość
Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Wady mieszkania

Tajemnica szczęścia: zakochaj się w swoim domu

Przeczytaj całość