Jak działa biuro nieruchomości

Jak działa biuro nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Biuro
Za co odpowiada biuro nieruchomości? Jak działa biuro nieruchomości? Które biuro nieruchomości wybrać? Jak sprawdzić biuro nieruchomości? Wokół usługi pośrednictwa na rynku nieruchomości rodzi się wiele pytań, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości i przyjrzeć się jak działa wiarygodne biuro nieruchomości.

Jak działa biuro nieruchomości?

Jakie są obowiązki biura nieruchomości i co pozostaje klientowi do wykonania? Prawdopodobnie każdy pośrednik spotkał się z takimi pytaniami. Pracę pośrednika najprościej można przedstawić jako odpowiedzialność za przygotowanie oferty, kontakt z klientami, dopełnienie formalności oraz przekazanie nieruchomości.
Pierwszy etap współpracy z biurem nieruchomości zaczyna się od weryfikacji nieruchomości. Odpowiedzialny pośrednik zawsze weryfikuje stan techniczny oraz prawny lokalu, dzięki czemu klient może być spokojny o stan nieruchomości. Następnie przygotowana jest skrojona na miarę oferta. O szczegółach przygotowania unikalnej oferty możesz przeczytać TUTAJ.
Dzięki bazie kontaktów oraz zleceniach klientów nie tylko danego biura nieruchomości, ale często również biur współpracujących, możliwe jest zaproponowanie konkretnej nieruchomości osobom poszukującym podobnego lokalu. Kontakt z klientami, prezentacja nieruchomości, przygotowanie dokumentacji (m. in. umowa przedwstępna czy protokół zdawczo-odbiorczy), a także organizacja spotkania u notariusza to często najbardziej czasochłonny etap całego procesu, za który odpowiada pośrednik.
Dobry agent nieruchomości posiłkuje się podstawową wiedzą z branż powiązanych, jako chociażby kwestia kredytowania, jednak w celu gwarancji rzetelności informacji skieruje do sprawdzonych ekspertów. Pośrednik zazwyczaj może polecić również firmę przeprowadzkową, ekipę remontowo-wykończeniową czy architekta wnętrz.
Co zatem pozostaje po stronie klientów? Poza formalnościami, w których w świetle prawa nie może wyręczyć pośrednik, klienci dobrego biura nieruchomości mogą cieszyć się ze sprawnie przeprowadzonego procesu. Jedyne zadania do wykonania zostaną dokładnie opisane przez pośrednika, by nie budziły żadnych wątpliwości.

Odpowiedzialność biura nieruchomości

Wbrew pozorom działalność pośrednika nie ogranicza się do publikacji oferty nieruchomości i kontaktu z klientem. Niesie za sobą dużą odpowiedzialność i liczne wyzwania. Nie każdy jest świadom, ale obowiązek posiadania ubezpieczenia OC jest ustawowo narzucony na każdego pośrednika. Odpowiedzialność cywilną pośrednika można podzielić na kontraktową (wynikającą z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy) oraz deliktową (czyny niezgodne z prawem).
Warto podkreślić, że pośrednik odpowiada nie tylko za własne działania, czy swoich współpracowników, ale także za działalność oraz ewentualne zaniechania podwykonawców (biuro nieruchomości może korzystać np. z usług fotografa wnętrz lub Home Stagerów). Klient wymaga od biura nieruchomości konkretnej usługi, dlatego za całość procesu odpowiada pośrednik nawet, gdy część usługi zlecił innemu specjaliście.
Co to oznacza w praktyce? W przypadku wyrządzenia szkody, pośrednik musi wypłacić klientowi odszkodowanie. Dopiero po zaspokojeniu roszczeń poszkodowanemu możliwe jest dochodzenie zwrotu wypłaconej kwoty od podwykonawcy. Ubezpieczenie pośrednika stanowi pewną gwarancję bezpieczeństwa dla klienta.

Jakie biuro nieruchomości wybrać? Jak sprawdzić biuro nieruchomości?

Pierwszym i najłatwiejszym krokiem do sprawdzenia biura nieruchomości jest zapoznanie się z opiniami o nim na Google czy platformach Social Media. Są to miejsca, gdzie nie można moderować i wybierać opinii. Warto zwrócić uwagę czy opinie są konstruktywne, a nie “kupione w internecie”.
Następnie polecamy zapoznanie się z ofertą na stronie biura nieruchomości. Powinny znaleźć się tam istotne informacje dotyczące zakresu współpracy, aktualnych i zrealizowanych projektów, a także ewentualnej współpracy z branż powiązanych. Sprawdzając aktualne oferty nieruchomości należy pamiętać, że o jakości pracy pośrednika wcale nie świadczy ilość ofert w jego portfolio.
Niestety wiele biur działa na zasadzie “masówki” – masowo publikują oferty, które działają niczym wędki na klientów, jednak poza publikacją oferty nie wkładają żadnych więcej wysiłków w znalezienie klienta. Co gorsza, część pośredników “kradnie” oferty, duplikując je bez wiedzy właścicieli. Wybierając pośrednika warto zapytać go o strategię i plan sprzedaży – ogólnikowe zapewniania o skutecznej działalności nie wróżą dobrze o jego skuteczności.
Decydując się na podpisanie umowy z pośrednikiem, ostatnim krokiem powinno być sprawdzenie działalności gospodarczej danego biura nieruchomości. Aby mieć pewność, że nawiązujemy współpracę z legalnie działającym podmiotem, wystarczy sprawdzić jego numer KRS lub NIP w rządowej bazie danych.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa

Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Airbnb

Zarządzanie najmem krótkoterminowym: Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Przeczytaj całość
Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Wady mieszkania

Tajemnica szczęścia: zakochaj się w swoim domu

Przeczytaj całość