Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości

Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Oferty
Sprzedaż nieruchomości na własną rękę, może się wydawać, że jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie tysięcy złotych. W końcu standardowa prowizja pośrednika w obrocie nieruchomościami wynosi kilka procent wartości transakcji. Biorąc pod uwagę wielkość tej opłaty, możesz pomyśleć, że sprzedaż mieszkania, domu lub działki bez korzystania z usług pośrednika z pewnością będzie warta oszczędności. Oto osiem powodów, dla których warto się zastanowić nad współpracą z biurem nieruchomości.

1. Pośrednicy mogą nie proponować Twojego mieszkania potencjalnym kupującym

Agent nieruchomości pracujący z klientami popytowymi często opiera się w swoich działaniach na bazach ofert nieruchomości wewnątrz biura nieruchomości lub w ramach współpracy międzyagencyjnej, takiej jak w systemach MLS. Takie oferty są zwykle sprawdzone pod wieloma aspektami, w tym prawnymi, przez co ma pewność, że oferta, którą może przedstawić klientowi jest zgodna ze stanem faktycznym.
Kolejnym powodem jest niechęć do współpracy części właścicieli ofert wystawianych prywatnie. Zwykle tacy pośrednicy przedstawiają oferty prywatne jedynie w dwóch przypadkach: gdy nie ma innych ofert na rynku lub cena jest niezwykle atrakcyjna.

2. Agenci nieruchomości unikają sprzedaży emocjonalnej

Sprzedaż mieszkania jest zazwyczaj procesem emocjonalnym. Współpraca z pośrednikiem sprawia, że zmniejsza się prawdopodobieństwo popełnienia błędów, takich jak zawyżenie ceny nieruchomości, niechęć złożenia kontroferty, ponieważ jest się urażony zbyt niską ofertą, lub zbyt łatwe przystanie na niższą cenę.
Pośrednik w obrocie nieruchomościami może skontaktować się z potencjalnym kupującym bez komunikowania poczucia pilności lub desperacji. Kiedy sprzedawca wielokrotnie kontaktuje się z kupującym, sygnalizuje, słusznie lub niesłusznie, gotowość do zaakceptowania niższej ceny.
Jeśli zrezygnujesz ze współpracy z agentem nieruchomości, musisz również bezpośrednio radzić sobie z odrzuceniem za każdym razem, gdy potencjalny kupujący lub jego agent powie Ci, że nie jest zainteresowany kupnem. Jako właściciel nieruchomości, słuchanie niektórych komentarzy ze strony kupujących i często ich agentów może być dość denerwujące.
Pośrednik może złagodzić skutki odrzucenia i nadać pozytywny kierunek każdej negatywnej opinii. Sprzedającemu nieruchomość trudniej jest utrzymać emocje poza sprzedażą, ponieważ nie ma strony trzeciej, z którą mógłby porozmawiać o różnych myślach i wątpliwościach, które mogą towarzyszyć w procesie sprzedaży nieruchomości. Na przykład, jeśli ogłoszenie znajduje się na rynku, właściciel domu nie zna powodu, dla którego zainteresowanie jego ofertą jest niskie.
Emocje zawsze będą obecne, ale konstruktywna krytyka może być łatwiejsza do strawienia dla sprzedawcy, gdy pochodzi od pośrednika, który jest po jego stronie i stara się uzyskać dla niego to, co najlepsze.

3. Nieruchomości to praca na pełen etat

Czy możesz wyjść wcześniej z pracy za każdym razem, gdy ktoś chce zobaczyć Twój dom? Czy możesz usprawiedliwić się ze spotkania za każdym razem, gdy dzwoni Twój telefon z potencjalnym nabywcą? Czy pod koniec długiego dnia pracy masz energię na kolejne prezentacje nieruchomości? Czy masz możliwość i energię, by wykorzystać każdą możliwą okazję, by wypromować swój dom? Czy jesteś ekspertem w marketingu domów? Czy masz w tym jakieś doświadczenie?
Twoja odpowiedź na wszystkie te pytania prawdopodobnie brzmi „nie”. Odpowiedź pośrednika na wszystkie te pytania brzmi „tak”. Ponadto, współpracując z pośrednikiem będzie możliwość, by pokazać Twoje mieszkanie, nawet gdy Ciebie nie ma na miejscu.

4. Agenci nieruchomości mają dostęp do dużych sieci

Możesz wystawić swój dom na Otodom, Olx lub innych portalach. Ale czy to wystarczy? Nawet jeśli masz dużą osobistą lub zawodową sieć kontaktów, osoby te prawdopodobnie nie będą zainteresowane rozpowszechnianiem informacji, że Twoje mieszkanie jest na sprzedaż.
Nie masz relacji z klientami, innymi agentami lub biurami nieruchomości, które mogą sprowadzić do Twojego mieszkania jak największą pulę potencjalnych nabywców. Mniejsza pula zainteresowanych kupujących oznacza mniejszy popyt na Twoją nieruchomość, co może przełożyć się na dłuższe oczekiwanie na sprzedaż nieruchomości i prawdopodobnie nie uzyskanie tyle pieniędzy, ile jest warta.

5. Selekcja kupujących

Agent nieruchomości może dowiedzieć się, czy ktoś, kto chce obejrzeć Twój dom, jest naprawdę potencjalnym kupcem, czy tylko marzycielem lub ciekawskim sąsiadem. To dużo pracy za każdym razem, gdy musisz poświęcić swój czas, aby sprawić, by Twoja nieruchomość wyglądała idealnie podczas prezentacji. Warto ograniczyć ten zachód do prezentacji, które najprawdopodobniej będą prowadziły do sprzedaży.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami wiedzą, jak zadawać pytania selekcjonujące w celu określenia realnego zainteresowania i motywacji potencjalnego klienta. Potrafią też odpowiednio doradzić kupującym czemu akurat Twoja nieruchomość będzie odpowiednio spełniać ich oczekiwania. Mogą dzięki temu sprawić, że osoba zainteresowana się zdecyduje na zakup. Sprzedawcom prywatnym często brakuje takiego doświadczenia.
Potencjalny kupujący często czuje się niezręcznie, gdy podczas oględzin nieruchomości jest obecny sprzedawca, a nie jego agent. Kiedy sprzedawca jest obecny, większość kupujących biegnie przez nieruchomość i nie zauważa ani nie pamięta zbyt wiele z tego, co widzieli, ponieważ nie chcą robić problemu i zajmować czasu sprzedawcy.

6. Negocjacje cenowe wymagają umiejętności

Nawet jeśli masz doświadczenie w sprzedaży, nie masz specjalistycznego doświadczenia w negocjowaniu sprzedaży nieruchomości. Agent reprezentujący kupującego natomiast ma, więc jest bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces w negocjacjach, co oznacza mniej pieniędzy w Twojej kieszeni. Doświadczony pośrednik sprzedaży mógł wynegocjować setki zakupów domów i zna wszystkie zagrywki i znaki ostrzegawcze nerwowego lub nieszczerego kupca.
Nie tylko nie masz takiego doświadczenia; prawdopodobnie również podchodzisz do tego procesu emocjonalnie i – bez własnego agenta, który wskazywałby, kiedy możesz działać irracjonalnie – częściej podejmujesz złe decyzje. Zamiast urażonego sprzedawcy, który emocjonalnie i niewłaściwie zareaguje na ofertę kupującego, pośrednik powie coś bardziej profesjonalnego, na przykład: „Sprzedawca odrzucił twoją początkową prośbę, ale złożył następującą kontrofertę”.
Sprzedawcy, którzy działają solo, zazwyczaj nie są zaznajomieni z lokalnymi zwyczajami lub warunkami rynkowymi. Agenci znają puls rynku i to, co napędza popyt, co daje im przewagę, ponieważ wiedzą, jakie warunki warto negocjować, a które warto pozwolić wynegocjować drugiej stronie w zamian.

7. Ignorujesz wady swojego mieszkania

Pośrednicy są ekspertami w tym, co sprawia, że nieruchomości się sprzedają. Mogą przejść z Tobą po Twoim mieszkaniu i wskazać zmiany, które możesz wprowadzić, aby przyciągnąć kupujących i uzyskać najlepsze oferty. Widzą wady, z których nie zdajesz sobie sprawy, ponieważ widzisz je codziennie – lub po prostu nie postrzegasz ich jako wad. Mogą również pomóc w ustaleniu, na podstawie których opinii potencjalnych nabywców powinno się podjąć działania po wprowadzeniu domu na rynek, aby zwiększyć jego szanse na sprzedaż.
Profesjonalne przygotowanie nieruchomości, w tym Home Staging, pomoże ocenić obecny stan i następnie podnieść atrakcyjność rynkową mieszkania. Sprzedający powinni też dokładnie posprzątać dom przed wprowadzeniem go na rynek. Dobre czyszczenie pomoże usunąć wszelkie wyraźne zapachy, przykładowo zwierząt domowych, których mieszkańcy nie mogą wyczuć, ponieważ mieszkają z nimi na co dzień.

8. Ryzyko prawne

Ze sprzedażą nieruchomości wiąże się wiele formalności prawnych, które muszą zostać poprawnie wypełnione. Sprzedający nieruchomości ma obowiązek ujawnienia wszelkich faktów, które w istotny sposób wpływają na wartość lub atrakcyjność nieruchomości. Kupujący może skorzystać z rękojmi niezależnie, czy zakupił mieszkanie od osoby prywatnej, czy od firmy. Swoich roszczeń zgodnie z Kodeksem Cywilnym (KC) może dochodzić w terminie 5 lat od daty transakcji. Podstawą roszczeń jest art. 556 KC.
Do tego dochodzą kwestie sporządzenia poprawnej i korzystnej umowy sprzedaży. Pośrednicy takich umów przygotowywali wiele, stąd prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest niskie. Niemniej, agenci również mogą popełniać błędy, ale mają ubezpieczenie od błędów zawodowych i zaniedbań.

Podsumowanie - czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości

Nauczenie się, jak sprzedawać mieszkanie bez pośrednika w obrocie nieruchomościami, jest trudnym zadaniem – a sprzedaż nieruchomości będzie prawdopodobnie jedną z największych transakcji w Twoim życiu. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie, aby zaoszczędzić pieniądze na prowizji, ale zatrudnienie agenta nieruchomości ma wiele zalet.
Pośrednicy mogą uzyskać szerszą ekspozycję Twojej nieruchomości, pomóc Ci wynegocjować lepszą ofertę, poświęcić więcej czasu na sprzedaż i zapobiec sabotowaniu jej przez emocje. Agent nieruchomości wnosi wiedzę, którą posiada niewielu sprzedawców prywatnych, do złożonej transakcji z wieloma potencjalnymi pułapkami finansowymi i prawnymi. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci w całym procesie sprzedaży.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Zdolność Kredytowa - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Co to jest zdolność kredytowa?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Jak przygotować mieszkanie na najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Sprzedaż - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w 2024 roku

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa

Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość