Co to jest home staging i ile to kosztuje

Usługi - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Dekoracje
Home Staging to przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu tak, aby zachęcić potencjalnych kupujących lub najemców. Może na pierwszy rzut oka wydawać się sprzeczne z intuicją: po co wydawać pieniądze na nieruchomość, jeśli się wyprowadzasz? Prosta odpowiedź: ponieważ home staging może przynieść Ci dużo więcej pieniędzy ze sprzedaży mieszkania.
Jeśli twój agent nieruchomości zasugerował Ci home staging, to dlatego, że doświadczenia wskazują, że taki zabieg jest zwykle warty wysiłku. Nieruchomości po home stagingu średnio sprzedają się o 40% szybciej i w 88% za cenę ofertową lub wyższą. Ale ile tak naprawdę kosztuje home staging?
Oto, co należy wiedzieć o kosztach wystawienia domu, abyś mógł zdecydować, czy opłacanie profesjonalnego home stagera jest warte dla Ciebie inwestycji.

Ile kosztuje home staging mieszkania?

Oczywiste jest – im droższa i większa nieruchomość, tym wyższe potencjalne koszty jej przygotowania. Zwykle konsultacja, podczas której przedstawione zostaną zalecenia co i jak można zmienić w nieruchomości, kosztuje kilkaset złotych. Cena kompleksowej realizacji zależy od jej zakresu wymaganego nakładu pracy. Jednak należy liczyć się z kosztem kilku tysięcy złotych.
Home staging zatem może wydawać się kosztowny. Jednak warto pamiętać, że jako właściciel pustego domu, płacisz wiele rachunków każdego miesiąca, gdy twój dom stoi pusty. Jeśli home stager może pomóc kupującym wyobrazić sobie, jak wspaniale wygląda Twój salon z odrobiną eleganckich mebli i gustownym wystrojem, koszty home stagingu szybko zwrócą się w wyższej cenie transakcyjnej oraz zaoszczędzonych kosztach, które generowałby dom czekający na nabywców, a nawet mogą być dobrą inwestycją.

Co wpływa na cenę home stagingu?

Większość home stagerów pracuje z przedmiotami i dekoracjami, które właściciel domu już posiada. Ale czasami home stagerzy muszą kupić nowe akcesoria, świeże ręczniki, kwiaty i/lub owoce, ponieważ te drobne akcenty robią dużą różnicę. Dotyczy to zwłaszcza pustego domu. Takie zakupy home stagerów zwiększą całkowity koszt projektu.
Układ nieruchomości może również zwiększyć koszty home stagingu. Home stagerzy często używają lekkich wersji podstawowych mebli. Jednak praca w mieszkaniu, która wymaga wnoszenia ciężkich przedmiotów w wielopiętrowym budynku zwykle oznacza zatrudnienie dodatkowej pomocy przy przenoszeniu mebli.
Jeśli przykładowo odziedziczysz mnóstwo antyków, home stager może zalecić ci pozbycie się bałaganu, umieszczając nadmiar drobiazgów w magazynie, dołączając miesięczny czynsz do ogólnych kosztów realizacji. Może także zasugerować, by sprzedający usunął nietypowe przedmioty o charakterze religijnym lub politycznym, oraz osobiste, pozbywając się bałaganu i depersonalizując nieruchomość, aby kupujący mogli łatwiej wyobrazić sobie ich samych w tym domu.
Ostatnim, nie mniej ważnym wydatkiem, który może zapewnić sukces home stagingu, jest cena pomalowania pokoju. Zlecenie malowania przykładowego pokoju o powierzchni około 20m2 profesjonalistom to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych.

Jak zaoszczędzić na home stagingu

Nie musisz płacić home stagerowi za przekształcenie wystroju całego domu, od pralni w piwnicy po schowek na poddaszu. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas inscenizacji jest skupienie się tylko na głównych obszarach domu.
Są to pomieszczenia, w których potencjalni nabywcy spędziliby najwięcej czasu – kuchnia, salon, i sypialnia. Zwróć uwagę na to, co widzą kupujący, gdy po raz pierwszy wejdą przez drzwi wejściowe. To pierwsze wrażenie, bez względu na to, czy jest to goły dom bez home stagingu, czy zachęcający, doskonale zaaranżowany dom, może mieć wpływ na to, czy zdecydują się na zakup i ile są skłonni zapłacić za Twoją nieruchomość.
Inną opcją na oszczędzenie home stagingu jest ograniczenie się do konsultacji z home stagerem, zamiast decydowanie się na kompleksową obsługę.
Możesz zapytać swojego agenta nieruchomości, czy uważa, że ​​Twoja nieruchomość skorzystałaby na home stagingu. Twój pośrednik może również polecić usługę home stagingu, a nawet zaoferować inne wskazówki dotyczące oszczędności poza home stagingiem, w oparciu o swoje doświadczenie w pokazywaniu nieruchomości kupującym. Na przykład, twój agent może zalecić, aby zacząć przykładowo od samodzielnego uporządkowania domu, zamiast zatrudniania profesjonalnego home stagera.

Czy to się opłaca?

Na koniec przejdźmy do konkretnych liczb. Aby uzmysłowić sobie opłacalność takiego zabiegu warto zestawić koszty z potencjalnymi korzyściami. Jak wskazaliśmy, koszt kompleksowego home stagingu waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jaki zwrot przynosi ta inwestycja?
Mieszkania po home stagingu sprzedają się przeciętnie 40% szybciej, w lepszej cenie (nawet 10-15% więcej) i bez miesięcy ponoszenia kosztów. Łatwo policzyć, że wartość przeciętnego mieszkania wycenionego na kilkaset tysięcy złotych wzrośnie przeciętnie o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nawet po odjęciu kosztów zabiegów w ramach home stagingu uzyskujemy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych zysku.
Skontaktuj się z nami, by porozmawiać jak możemy pomóc też Tobie sprzedać sprawnie Twoją nieruchomość. Szukasz home stagera? Skorzystaj z naszej sieci kontaktów, a polecimy Ci kogoś w Twojej okolicy.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Zdolność Kredytowa - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Co to jest zdolność kredytowa?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Jak przygotować mieszkanie na najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Sprzedaż - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w 2024 roku

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa

Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość