Świadectwo Charakterystyki Energetycznej

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Projekt
Świadectwo charakterystyki energetycznej to w ostatnich tygodniach temat tak gorący, że już nim można by ogrzać nie jedno gospodarstwo domowe. 28 kwietnia 2023 weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego, która doprecyzowała istniejące dotychczas przepisy oraz przede wszystkim zwiększyła ich skuteczność.
Warto sprawdzić, kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe, a kiedy nie jest wymagane. Należy też ustalić, kto wydaje świadectwo charakterystyki energetycznej oraz gdzie można je uzyskać.

Co to jest i co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem nieruchomości. Wyróżnić tutaj można energię potrzebną na ogrzewanie czy wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenie budynku.
Co ciekawe brakuje formalnej definicji tego dokumentu, a ustawa określa wyłącznie to, co powinien zawierać taki akt. Warto tutaj nadmienić, że samo świadectwo charakterystyki energetycznej funkcjonuje na rynku od wielu lat, jednak obowiązek ten praktycznie nie był wykonywany. Sprzedający oraz wynajmujący nieruchomości z reguły uchylali się od tej powinności poprzez odpowiednie zapisy w umowach, w których nabywcy prawa do nieruchomości zrzekali się roszczeń dotyczących świadectwa.
Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzanych zmian jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie oraz zwiększanie świadomości społecznej w zakresie oszczędności energii.
Wybierając w sklepie lodówkę, pralkę czy inny sprzęt AGD, większość klientów zwraca uwagę na oznaczenia efektywności energetycznej. Często wybór nieco droższego sprzętu oznacza tak wysokie oszczędności na prądzie, że różnica w cenie zwraca się już po kilku miesiącach. Analogię można wskazać w przypadku nieruchomości. Porównując dwa budynki o zbliżonych parametrach, warto zwrócić uwagę na to, który jest bardziej efektywny, jeśli chcemy ponieść mniejsze koszty związane z użytkowaniem obiektu.
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Klasy energetyczne

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe? Kiedy nie jest wymagane?

Na wstępie należy podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane w przypadku istniejących nieruchomości, które wykorzystywane są na własny użytek.
Obowiązek przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej obejmuje właścicieli i zarządców nieruchomości, a za jego brak lub nieprawidłowe sporządzenie grozić będzie kara do 5 000 zł. Wątpliwości prawników przykuwa określenie “zbycia prawa do nieruchomości”, ponieważ, wbrew powszechnej opinii, nie odnosi się wyłącznie do sprzedaży nieruchomości, ale również innych form, takich jak darowizna, a także wynajem nieruchomości. W sytuacji, gdy wynajmujący nie wywiąże się ze spełnienia tego obowiązku, najemca może uzyskać certyfikat energetyczny i wystąpić do wynajmującego o zwrot kosztów.
Ustawodawca przewidział również kilka wyjątków dotyczących między innymi zabytkowych nieruchomości, obiektów przemysłowych, mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku oraz wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - kto wydaje? Gdzie można je uzyskać? Jak wykonać?

Ustawa określa przede wszystkim zasady sporządzania świadectwa charakterystyki. Opracować je może wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia oraz znajdująca się na liście Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Przygotowana charakterystyka musi znaleźć się w systemie informatycznym, który skieruje ją do ogólnodostępnego Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. Sam dokument zlecający usługę otrzyma natomiast w postaci papierowej.
Cena dokumentu zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu. Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej to minimum 300 zł. Należy jednak pamiętać, że wprowadzony obowiązek znacznie zwiększy popyt na niniejsze certyfikaty, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen za taką usługę.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Airbnb

Zarządzanie najmem krótkoterminowym: Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Przeczytaj całość
Czemu warto sprzedać mieszkanie z biurem nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Wady mieszkania

Tajemnica szczęścia: zakochaj się w swoim domu

Przeczytaj całość
Jak działa biuro nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Biuro

“Mieszkanie na start”- nowa wersja “Bezpiecznego kredytu 2%”

Przeczytaj całość