Jak rozliczać najem krótkoterminowy

Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Apartament - Andersa
Najem krótkoterminowy to popularna forma zarabiania na nieruchomościach, szczególnie wśród osób posiadających wolne mieszkania, domy czy pokoje. Jednak aby uniknąć problemów podatkowych, konieczne jest zrozumienie przepisów oraz prawidłowe rozliczanie dochodów z tego tytułu.
Poniżej znajdziesz przewodnik, który pomoże Ci w prawidłowym rozliczaniu najmu krótkoterminowego.

Czym różni się najem od usługi noclegowej?

Najem

Najem to udostępnianie nieruchomości na dłuższy okres, zwykle co najmniej miesiąc lub dłużej. W przypadku najmu, właściciel udostępnia nieruchomość do użytkowania, bez dodatkowych usług takich jak sprzątanie czy wymiana pościeli. Najem może być świadczony zarówno prywatnie, jak i w ramach działalności gospodarczej.

Usługa noclegowa

Usługa noclegowa to oferowanie zakwaterowania na krótki okres, zwykle na doby lub tygodnie. Oprócz samego zakwaterowania, właściciel często zapewnia dodatkowe usługi, takie jak ręczniki, pościel, dostęp do internetu, telewizję, a nawet sprzątanie. Tego rodzaju działalność jest traktowana jako działalność gospodarcza i wymaga odpowiedniego rozliczania podatkowego.

Jak rozliczać przychody z najmu krótkoterminowego?

Działalność gospodarcza

Jeśli oferujesz swoje nieruchomości na portalach takich jak Booking.com czy Airbnb, świadczysz usługi noclegowe, co wymaga założenia działalności gospodarczej. Przychody z takiej działalności należy opodatkować jako przychody z działalności gospodarczej.
Formy opodatkowania:
  • Zasady ogólne PIT: Przychody są opodatkowane według skali podatkowej (12% i 32%).
  • Liniowy PIT: Stała stawka podatkowa wynosząca 19%.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Stawka wynosi 17% dla usług zakwaterowania.
VAT:
Jeśli roczne przychody przekroczą 200 tys. zł, stajesz się czynnym podatnikiem VAT. Usługi zakwaterowania opodatkowane są stawką 8%. Należy pamiętać, że faktury za usługi Booking.com i Airbnb są wystawiane z innych krajów UE i jest to import usług, więc należy zarejestrować się do VAT-UE.

Najem prywatny

Jeśli podpiszesz umowę najmu z pośrednikiem, który będzie wystawiał ogłoszenia na portalach, możesz traktować swoje przychody jako przychody z najmu prywatnego i opodatkować je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5% do 100 tys. zł i 12,5% powyżej tej kwoty).

Obowiązki podatkowe

Rejestracja działalności gospodarczej

Jeśli świadczysz usługi noclegowe, musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Proces rejestracji jest prosty i można go przeprowadzić online za pośrednictwem CEIDG.

Kasa fiskalna

W przypadku świadczenia usług noclegowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej i wystawianie paragonów. Istnieją jednak zwolnienia, o których warto się dowiedzieć.

Składki ZUS

Prowadząc działalność gospodarczą, musisz opłacać składki na ZUS i NFZ. Składki te obejmują ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Nowe przepisy - dyrektywa DAC7

Od 1 lipca 2024 roku, w życie wejdzie dyrektywa DAC7, która zobowiązuje portale internetowe do przekazywania danych o osobach oferujących nieruchomości.
Urząd skarbowy będzie otrzymywał informacje takie jak imię, nazwisko, adres, numer identyfikacji podatkowej, przychody z wynajmu, okres wynajmu i inne. Dzięki tym danym, urzędnicy będą mogli łatwo weryfikować prawidłowość rozliczeń podatkowych.

Co zrobić, jeśli popełniłeś błąd?

Jeśli rozliczałeś przychody z najmu krótkoterminowego jako najem prywatny, a powinieneś jako działalność gospodarczą, skontaktuj się z doradcą podatkowym.
Możesz potrzebować skorygować swoje zeznania podatkowe i dopłacić zaległy podatek wraz z odsetkami. W przypadku kontroli, urząd skarbowy może zażądać dopłaty podatku oraz nałożyć dodatkowe kary.

Podsumowanie - jak rozliczać najem krótkoterminowy

Rozliczanie najmu krótkoterminowego wymaga dokładnej znajomości przepisów podatkowych i prawidłowego prowadzenia dokumentacji. Zarejestrowanie działalności gospodarczej, odpowiednie opodatkowanie przychodów i przestrzeganie obowiązków związanych z VAT i ZUS są kluczowe, aby uniknąć problemów z fiskusem.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zarządzającej najmem krótkoterminowym, skontaktuj się z nami by dowiedzieć się więcej jak możemy Ci pomóc w wynajmie krótkoterminowym.
Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!

Najnowsze wpisy

Zdolność Kredytowa - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Co to jest zdolność kredytowa?

Przeczytaj całość
Wynajem Krótkoterminowy Nieruchomości - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Łóżko

Jak przygotować mieszkanie na najem krótkoterminowy

Przeczytaj całość
Sprzedaż - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle

Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w 2024 roku

Przeczytaj całość
Zarządzanie Najmem Krótkoterminowym - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Airbnb

Zarządzanie najmem krótkoterminowym: Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi?

Przeczytaj całość