Blog

Certyfikat najemcy

Wynajmując mieszkanie powierzamy obcym nasz majątek wart setki tysięcy złotych oraz ryzykujemy kilkudziesięciotysięczny przychód w skali roku. Skąd pewność, że najemca będzie regularnie opłacał czynsz? Jak sprawdzić jego wiarygodność, podczas gdy regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobowych wiążą nam ręce?
Wielu wynajmujących sięga po radykalne metody i przeprowadza całe castingi na najemcę, bądź niczym najlepsi detektywi przeszukują media społecznościowe w pogoni za informacjami o zainteresowanych. Mieszkanie jest dobrem zbyt cennym, by powierzać je najemcom na podstawie pierwszego wrażenia. Dlatego też jako biuro nieruchomości Homely Estates stawiamy na innowacyjne na polskim rynku nieruchomości rozwiązanie, które pozwoli w prosty i szybki sposób zweryfikować informacje o najemcy bez wychodzenia z domu.

O Certyfikacie Najemcy od Simpl.rent

Certyfikat Najemcy jest raportem weryfikującym najemcę w trzech obszarach: potwierdzenia tożsamości, weryfikacji płatności dotychczasowych zobowiązań oraz zestawienia dochodów z kosztem wynajmu. Certyfikat Najemcy pozwala wynajmującemu ograniczyć ryzyko związane z finansową stroną wynajmu. Natomiast najemca zyskuje gwarancję rzetelności i znaczną przewagę konkurencyjną w sytuacji wyboru spośród wielu zainteresowanych. Weryfikacja oparta jest o twarde dane, co zabezpiecza proces przed manipulacją informacjami. W odróżnieniu od tradycyjnej weryfikacji najemca ma komfort poufności danych. Informacje udostępnione w procesie nie zostaną nigdy przedstawione wynajmującemu, dzięki czemu nie występuje obawa o wpływ wysokości dochodów na zmianę oczekiwanego czynszu.

Simpl.rent jest pierwszą w Polsce platformą, która pozwala na pełną weryfikację finansową najemców. Cały proces przeprowadzany jest online, dzięki czemu nie ma konieczności bezpośredniego spotkania. Proces weryfikacji trwa zazwyczaj poniżej 20 minut od momentu otrzymania linku weryfikacyjnego.

Simpl.rent to sposób na weryfikację najemcy przy szczególnym dbaniu o jego dane osobowe i prywatność.

Prosta i szybka weryfikacja najemcy pozwoli ograniczyć wiele formalności związanych z zabezpieczeniem procesu wynajmu, a także zminimalizować ryzyko związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań. Popularnym rozwiązaniem mającym na celu ułatwienie egzekucji umowy był dotychczas najem okazjonalny, jednak warto pamiętać, że dla wynajmującego oznacza on wyższe koszty zabezpieczenia umowy. Dzięki Certyfikatowi Najemcy możliwa jest szybka weryfikacja zdolności najemcy do opłacania czynszu.

Certyfikat najemcy - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Wizualizacja

Jak to działa?

Proces weryfikacji najemcy składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie tożsamości najemcy. Podstawowe dane osobowe zweryfikować można dzięki otwartej bankowości lub potwierdzeniu danych z dokumentu tożsamości wykonaniem szybkiego “selfie”.
Weryfikacja najemcy składa się z trzech etapów: sprawdzenia tożsamości, historii płatności zobowiązań oraz zestawieniu dochodów z kosztem najmu.
Następnie analizie podlega historia płatności i wiarygodność finansowa najemcy, w celu potwierdzenia terminowości w opłacaniu rachunków i niezaleganiu z innymi płatnościami. Dane weryfikowane są przy udziale baz Biura Informacji Kredytowej (BIK) i dwóch biur informacji gospodarczych: BIG InfoMonitor i ERIF. Taka weryfikacja pozwala orzec jak duże jest ryzyko nieterminowych płatności.
Ostatni etap weryfikacji polega na porównaniu dochodów “na rękę” z kosztem najmu dla danej nieruchomości. Dzięki współpracy z systemami otwartej bankowości możliwa jest natychmiastowa analiza zarobków, które zestawione z oczekiwaniami wynajmującego pozwalają systemowi błyskawicznie ocenić zdolność najemcy do opłaty czynszu. Co ważne, wynajmujący nie otrzyma żadnych danych wrażliwych dotyczących najemcy. Zgodnie z rekomendacją ekspertów finansowych system do pozytywnej oceny możliwości najemcy wymaga dwukrotnie wyższych dochodów “na rękę” niż wynosi koszt najmu. Informacja, która zostaje przekazana do wynajmującego ogranicza się wyłącznie do pozytywnego lub negatywnego rozpatrzenia tego kryterium.
W rezultacie zarówno wynajmujący, jak również najemca otrzymują raport, w którym przedstawiona zostaje ocena ogólna oraz ocena poszczególnych etapów weryfikacji.
Certyfikat najemcy - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Podpisanie umowy

Czy dane najemcy są bezpieczne? Jak RODO wpływa na Certyfikat Najemcy?

Simpl.rent przykłada szczególną wagę do ochrony danych. Wszystkie dane są szyfrowane podczas transmisji za pomocą połączenia SSL przy użyciu 2048-bitowego klucza. Dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na potrzeby wskazanego procesu i nie zostaną nigdzie udostępnione. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych przetwarzanych przez Simpl.rent oraz podstaw przetwarzania tych danych warto zapoznać się z Polityką Prywatności.

Dzięki weryfikacji w systemie Simpl.rent wynajmujący otrzyma jedynie raport z oceną zdolności najemcy do opłacania czynszu. Wszystkie wrażliwe dane pozostaną bezpieczne w systemie.

Certyfikat najemcy - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Raport

Korzyści dla najemcy

Dzięki Certyfikatowi Najemcy możliwe jest przedstawienie wynajmującemu świadectwa swojej wiarygodności, a tym samym wyróżnieniu się spośród wielu zainteresowanych najmem najatrakcyjniejszych nieruchomości.
Równocześnie jest to krok w stronę znacznie bezpieczniejszej transakcji i ograniczenie przedstawiania dokumentów wynajmującemu. Dzięki weryfikacji w systemie Simpl.rent wynajmujący otrzyma jedynie raport z oceną zdolności najemcy do opłacania czynszu. Wszystkie wrażliwe dane pozostaną bezpieczne w systemie.
Co istotne, jest to również możliwość uzyskania wiarygodności dla studentów, którzy nie posiadają stałych dochodów. Weryfikację może przejść rodzic, który będzie finansował opłaty za czynsz.
Certyfikat najemcy - Homely Estates - Biuro Nieruchomości - Zdjęcie w tle - Raport

Podsumowanie

Certyfikat Najemcy od Simpl.rent pozwala w  szybki i prosty sposób zweryfikować potencjalnych najemców, a także błyskawicznie uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną w staraniach o najatrakcyjniejsze mieszkania na rynku. Dzięki odpowiedniemu systemu przetwarzania danych możliwe jest zweryfikowanie zdolności finansowych najemcy, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej prywatności. Można śmiało stwierdzić, że jest to sytuacja korzystna zarówno dla wynajmujących, jak również najemców.

Zaobserwuj nasze social media i bądź na bieżąco z Homely Estates, a nie przeoczysz kolejnych wpisów na blogu!